Masz pytania? Zadzwoń: 795 562 739

Darmowa dostawa od 199 zł

Darmowe próbki do każdego zamówienia.

Hydrolat co to jest?

Hydrolat, co to jest hydrolat?

Coraz częściej podkreśla się jak ważna jest pielęgnacja skóry, aby zachować młodość i witalność na długie lata. Spędzamy godziny na poszukiwaniu odpowiednich kosmetyków, kremów, emulsji. Czytamy artykuły, sięgamy do opinii specjalistów, jednak niewiele osób wie, czym są hydrolaty oraz jak je stosować – warto przyjrzeć się temu tematowi.

Hydrolaty to stosunkowo nowy produkt na rynku, ponieważ wcześniej nie zwracano uwagi na ich różnorodne właściwości pielęgnacyjne. Były traktowane jako odpad technologiczny, który powstaje w wyniku destylacji parą wodną olejków eterycznych. W tym procesie, wydzielane są dwie części – oleista oraz wodna. Są one oddzielane od siebie i właśnie część wodną stanowi hydrolat, w którym znajdziemy rozpuszczalne cząstki roślinne, a także niewielką ilość olejku eterycznego. 

Jakie korzyści płyną z używania hydrolatów?

Hydrolaty nazywane są również wodami kwiatowymi lub roślinnymi, ponieważ są to czyste esencje roślinne rozcieńczone wodą. Tego rodzaju wody są bardzo delikatne, nie drażnią skóry, ponieważ mają do niej zbliżone pH. Znakomicie pielęgnują skórę, która po ich użyciu staje się miękka i nawilżona. Blask i promienność, to oznaki młodego naskórka i właśnie taki efekty daje stosowanie wód kwiatowych. Świetnie sprawdzą się u osób z cerą naczynkową, borykającymi się z licznym zaczerwienieniami, ze względu na właściwości łagodzące. Stosowanie hydrolatów sprzyja regeneracji oraz powstawaniu nowych, zdrowych komórek skóry. Jest to swoisty detoks dla cery, ponieważ hydrolaty w zależności od rodzaju kwiatów i roślin, z których są pozyskiwane, mają właściwości antyseptyczne, złuszczające oraz przeciwzapalne, a także wpływają na regulację wydzielanego sebum. 

Należy pamiętać, że hydrolaty to produkty naturalne, nie wykazujące również tak silnych właściwości bakteriobójczych jak olejki eteryczne, w związku z czym, szybciej ulegają zepsuciu. Ich przechowywanie powinno odbywać się w chłodnych warunkach, chociażby w lodówce. Część wód kwiatowych można używać tylko po dodatkowym rozcieńczeniu lub jako półprodukt stosowany do produkcji innych kosmetyków. Są również takie, z których korzystamy w pierwotnej formie, w celu odświeżenia skóry, zupełnie tak jak tonik. 

Hydrolat a tonik, jaka jest różnica?

Są to bardzo podobne do siebie produkty, jednakże odmienności wynikają z właściwości składników, których użyto do ich wytworzenia. Toniki są stosowane w celu przywrócenia skórze odpowiedniej kwasowości, najczęściej zawierają w sobie wodę lub hydrolat z dodatkiem składników aktywnych. Jest on zawsze nakierowany na tonizację cery, z kolei wody roślinne niekoniecznie. W zależności od tego z jakich roślin powstał hydrolat oraz co do niego dodano, będzie on tonizował skórę lub nie. W celu sprawdzenia, czy dana woda kwiatowa może zostać użyta, aby osiągnąć efekt jak po wykorzystaniu toniku, należy sprawdzić, czy jej pH wynosi 5,5 lub mniej. Jeśli tak, dany hydrolat ma właściwości tonizujące. 

Zastosowanie hydrolatów

Dzięki wszechstronnym właściwościom pielęgnacyjnym hydrolaty są masowo stosowane w przemyśle kosmetycznym. Pojawiają się jako samodzielne produkty, półprodukty, czy dodatki do kosmetyków. Przykładowo w mydłach, bardzo często stanowią fazę wodną tego kosmetyku. Maseczki na twarz z dnia na dzień stają się coraz bardziej popularne i to właśnie w nich niemal zawsze znajdziemy wody kwiatowe. Łatwe w użytkowaniu – mgiełki umieszczone w atomizerach mogą odświeżać naszą twarz w ciągu dnia, nawet jeśli znajduje się na niej makijaż. W taki sposób usuwamy efekt pudrowości, który często przytłacza naszą cerę. 

Oczywiście nie należy ograniczać się wyłącznie do kosmetyków używanych do pielęgnacji twarzy. Balsamy do ciała również wzbogacane są o hydrolaty, które zwiększają jędrność skóry oraz nadają jej subtelny kwiatowy zapach. Co ciekawe, wody roślinne mogą być stosowane nawet na włosy. Spryskanie ich, czy też skóry głowy delikatnie odświeża włosy oraz je nawilża. Dzięki temu hydrolaty są powszechnie stosowane jako podkład pod olejowanie włosów, uważa się to za idealne połączenie, gdy naprawdę chcemy zadbać o naszą fryzurę. 

Rodzaj cery i właściwy dobór wody kwiatowej

Cera sucha, wrażliwa, naczynkowa zawsze potrzebuje nawilżenia oraz ukojenia. Taka skóra wydaje się być najczęściej matowa, pozbawiona blasku, dlatego też świetnie sprawdzą się hydrolaty bogate w różnego rodzaju witaminy. Przykładowe możliwości to hydrolat różany, lawendowy, czy też z bławatka. 

Dla cery dojrzałej istnym odkryciem będzie hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy. Zapobiega on rozpadowi kolanegu i elastyny, których z wiekiem mamy coraz mniej, przy tym ujędrniając skórę. 

Cera tłusta, borykająca się z nadmierną ilością sebum oraz wiążącymi się z tym wypryskami, zdecydowanie polubi się z wodami oczyszczającymi i ściągającymi. Do takich należą wody z dziurawca, oczaru lub rumianku. 

Żaden z hydrolatów nie powinien zrobić naszej cerze krzywdy, jednakże odpowiednie dopasowanie właściwości wody roślinnej do naszej skóry, 

Jak i kiedy stosować wody roślinne?

Rano i wieczorem po prostu spryskujemy naszą twarz i odczekujemy aż wchłonie ona wszystkie najlepsze właściwości hydrolatu. Nadmiar możemy usunąć wacikiem kosmetycznym, choć nigdy nie powinniśmy trzeć skóry, ponieważ może doprowadzić to do podrażnień. Osoby z bardzo wrażliwą skórą oraz alergicy powinni dodatkowo rozcieńczać hydrolat wodą, w proporcjach 1:1. Jeśli nawet w tym przypadku, zaniepokoi nas wygląd cery, powinniśmy zaprzestać używania produktu.

Jeśli nasza skóra bardzo dobrze reaguje na wody roślinne, możemy używać hydrolatów częściej, wtedy gdy czujemy potrzebę odświeżenia cery. Choć musimy pamiętać, iż z żadnym produktem nie należy przesadzać, dotyczy to również kosmetyków naturalnych. 

Używanie wód kwiatowych jest niesamowicie proste i szybkie, a przy tym efektywne. Jedną trudnością może być dobór hydrolatu do typu naszej cery, choć i z tym każdy sobie poradzi, jeśli zasięgnie informacji z wiarygodnego źrodła oraz sam będzie potrafił zdefiniować czego jego skóra potrzebuje. 

Wypróbuj organiczne hydrolaty roślinne, dołącz do grona miłośników naturalnej pielęgnacji.

Zobacz produkty: https://madamnatura.pl/twarz/hydrolaty/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100% naturalne kosmetyki

Wyselekcjonowana baza

14 dni na zwrot

Proste i łatwe zwroty

Wysyłka zagraniczna

Wysyłamy również zagranicę

Bezpieczne płatności

Dbamy o bezpieczeństwo