Masz pytania? Zadzwoń: 795 562 739

Darmowa dostawa od 199 zł

Darmowe próbki do każdego zamówienia.

Świece sojowe

Jak samodzielnie wykonać świecę sojową?

W ostatnich latach nastąpił prawdziwy boom na świece aromaterapeutyczne. Nie ma w tym nic dziwnego! Relaks przy pachnącej świecy to prawdziwa uczta dla zmysłów. Warto jednak pamiętać, że świece aromaterapeutyczne odznaczają się czymś więcej niż jedynie ładnym zapachem. W przeciwieństwie do popularnych świec z parafiny, są wykonane z ekologicznego wosku sojowego pochodzenia roślinnego. Podczas spalania nie emitują szkodliwych substancji, takich jak toluen czy benzen. Są zatem znacznie bardziej przyjazne zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego. Co więcej, świece sojowe palą się o wiele dłużej niż parafinowe. Okazują się także skutecznym nośnikiem zapachu, toteż idealnie współgrają z olejkami eterycznymi. Mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość – świece sojowe można bez trudu wykonać samodzielnie w warunkach domowych. Radość z palenia własnoręcznie zrobionej świeczki jest jeszcze większa. Chcesz spróbować swoich sił w DIY? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co niezbędne o tworzeniu i paleniu świec sojowych.

Świeca sojowa DIY – to nie takie trudne!

Czy na samą myśl o własnoręcznym tworzeniu czegoś od podstaw jesteś zniechęcona? To prawda, że nie wszyscy mają talent do DIY. Jednak zrobienie świecy sojowej naprawdę nie jest trudne! Ponadto, nie musisz zaopatrywać się w wyszukane, trudno dostępne produkty. Tak naprawdę świece sojowe składają się jedynie z wosku oraz olejków eterycznych. Samo zrobienie świeczki zajmie ci jakieś kilkanaście minut.


Jak zrobić naturalną świecę sojową zapachową?

Długie, jesienne i zimowe wieczory to wręcz idealny czas na palenie świec. Nie ulega wątpliwości, że potrafią nadać wnętrzu iście magicznego klimatu. Co więcej, zapachowe świece sojowe pozytywnie wpływają na samopoczucie i psychikę. Nie każdy wie, że naturalne olejki eteryczne pomagają łagodzić napięcie nerwowe i stres, a nawet wspierają walkę z przeziębieniem. Mogą działać odprężająco i uspokajająco albo wręcz przeciwnie – pobudzająco i energetyzująco. Z pewnością warto więc mieć w swoim mieszkaniu chociaż jedną świecę sojową. Jeśli dodatkowo zadbasz o to, by prezentowała się estetycznie, będzie stanowiła efektowną dekorację wnętrza. A może poszukujesz pomysłu na ciekawy upominek dla mamy, siostry, babci czy przyjaciółki? Samodzielnie zrobiona świeca sojowa będzie strzałem w dziesiątkę! Jeżeli wiesz, jakie zapachy lubi osoba, którą chcesz obdarować, możesz stworzyć świeczkę o spersonalizowanej kompozycji zapachowej. Taki podarunek z pewnością zostanie doceniony!

Czego będziesz potrzebować do wykonania świecy?

Przechodzimy do konkretów. Zanim przystąpisz do tworzenia świecy sojowej musisz zgromadzić kilka składników. Przede wszystkim będziesz potrzebować czystego, nieperfumowanego wosku sojowego. Na jedną świeczkę średniej wielkości zużyjesz około 160 gram wosku. Naturalny wosk jest bezbarwny, ale po stężeniu nabiera przyjemnego dla oka, mlecznobiałego koloru. Upewnij się, że wybrany przez ciebie wosk nie posiada żadnych dodatków.

Wosk sojowy KeraSoy Container możesz zakupić w naszym sklepie Sevonia.pl.

Wosk sojowy KeraSoy Container Sevonia.pl
Wosk sojowy KeraSoy Container

Kolejnym składnikiem, który posłuży do przygotowania świecy jest olejek eteryczny. Tutaj również stawiaj tylko na produkty w 100% naturalne. Wybór zapachu zależy oczywiście od twoich osobistych upodobań. Możesz stworzyć unikalną kompozycję mieszając kilka olejków w różnych proporcjach lub zdecydować się na jeden aromat. Zimą zazwyczaj wybierane są zapachy otulające i cięższe, takie jak cynamon czy goździki. Natomiast wiosną i latem doskonale sprawdzają się świeże, energetyzujące zapachy, zwłaszcza owocowe i kwiatowe. Do wykonania jednej świeczki będziesz potrzebować około 10-15 mililitrów olejku.

Poza woskiem i olejkami zapachowymi musisz zaopatrzyć się w knot. Ponieważ świece sojowe to produkty ekologiczne, knoty również powinny być pochodzenia naturalnego – drewniane lub bawełniane. Knoty drewniane mają postać płaskiego drewienka. Wśród bawełnianych wyróżniamy natomiast zwykłe sznurki mocowane do dna oraz gotowe knoty woskowane, koniecznie bez metalowego rdzenia.

Ostatnią rzeczą, którą należy przygotować przed przystąpieniem do robienia własnej świeczki, jest ozdobny pojemnik (podane wyżej proporcje sprawdzą się przy słoiczku o pojemności 200 mililitrów). Zwróć uwagę na to, by wybrane przez ciebie naczynie miało grube ścianki. Możesz użyć słoiczka po wypalonej świeczce lub dekoracyjnego pojemniczka z kolorowego bądź bezbarwnego szkła. Ciekawą opcją jest wykorzystanie metalowej puszki z zakrętką – dzięki temu świeczka nie będzie zbierać kurzu.

Przygotowanie świecy sojowej krok po kroku

Kiedy zaopatrzysz się we wszystkie składniki potrzebne do stworzenia świecy, możesz przystąpić do dzieła! Jak zatem zrobić świeczkę sojową DIY?

  1. Wosk podziel na mniejsze kawałki i umieść w garnku. Do drugiego, większego garnka nalej wrzącą wodę (około 3/4 objętości), po czym włóż do niego naczynie z woskiem. W ten sposób zafundujesz mu wodną kąpiel! Wosk sojowy zaczyna roztapiać się w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza, dlatego nie ma potrzeby podgrzewania garnka. Jeśli posiadasz kuchenkę mikrofalową, możesz umieścić wosk w szklanym naczyniu i włożyć je do mikrofali na 3 minuty. Wosk musi całkowicie się rozpuścić.
  2. Po rozpuszczeniu i lekkim ostygnięciu wosku możesz dodać do niego wybrane olejki eteryczne. Niezwykle ważna jest tutaj temperatura wosku – powinna wynosić około 60-65 stopni Celsjusza. Można sprawdzić ją za pomocą termometru bądź poczekać, aż wosk zacznie delikatnie zbierać się na ściankach naczynia. Po wlaniu olejków całość należy energicznie mieszać przy użyciu drewnianego patyczka przez około 2 minuty.
  3. Kolejnym krokiem jest zamontowanie knota na dnie słoiczka. Najlepiej zamoczyć go w płynnym wosku i przymocować do pojemnika, przytrzymując tak długo, aż wosk zastygnie. Drewniane knoty czasem posiadają stopkę mocującą, co znacznie ułatwia cały proces. Koniecznie upewnij się, że knot jest umieszczony na środku słoiczka. To ważne, aby stworzona przez ciebie świeczka mogła spalać się równomiernie.
  4. Kluczowym krokiem jest przelanie wosku z naczynia do wybranego wcześniej słoiczka. Należy robić to bardzo ostrożnie, by przypadkiem nie przechylić knota. Najlepiej jego końcówkę przytrzymać przy pomocy klamerki. Pamiętaj, by wosk przelać do pojemnika dopiero wtedy, gdy jego temperatura spadnie do 55 stopni Celsjusza. Możesz rozpoznać, że przyszedł na to odpowiedni czas, gdy wosk zacznie lekko mętnieć i się ścinać.
  5. Stworzoną przez siebie świeczkę odłóż do zastygnięcia w bezpieczne miejsce na kilka godzin. Na koniec przytnij knot do pożądanej długości.

To już wszystko. Twoja naturalna świeczka zapachowa jest gotowa do użycia! Możesz do woli korzystać z dobrodziejstw, które niosą ze sobą ekologiczne świece sojowe!

Najważniejsze zasady dotyczące palenia świec sojowych

Gdy już stworzysz swoją wymarzoną świeczkę, zapewne chcesz, by służyła ci jak najlepiej. Przede wszystkim znajdź dla swojej świecy odpowiednie miejsce. Nie stawiaj jej na parapecie, ponieważ przeciągi i wiatr sprawiają, że świeca szybciej się spala. Ze względów bezpieczeństwa zapaloną świeczkę trzymaj z dala od innych łatwopalnych dekoracji, takich jak firanki albo sztuczne kwiaty. Jak wspomniano wyżej, świece sojowe odznaczają się długim czasem spalania, co jest ich niewątpliwą zaletą. Zapach olejków eterycznych zaczyna się uwalniać praktycznie od razu po zapaleniu. Warto jednak pamiętać, by świece sojowe jednorazowo palić nie krócej niż 3 godziny, a nie dłużej niż 4 godziny. Skąd takie ograniczenia czasowe? Minimalny czas palenia zapobiega tunelowaniu się świecy. Po około 3 godzinach dochodzi do upłynnienia wosku na całej powierzchni, dzięki czemu świeca spala się równomiernie. Jeśli jednak pozostawisz zapaloną świeczkę zbyt długo – ponad 4 godziny – wosk roztopi się za mocno, co z kolei może doprowadzić do przesunięcia się knota. Aby uzyskać estetyczny, piękny płomień, od drugiego zapalenia świecy przycinaj jej knot małymi nożyczkami na długość około pół centymetra. Dzięki temu płomień będzie palił się harmonijnie, nie zniekształcając światła, a knot nie będzie zanieczyszczać powierzchni wosku.

Czy zrobienie świecy sojowej jest trudne?

Nie. Tak naprawdę każdy może zrobić własną świecę sojową. Ewentualnie zakupić ją u nas 🙂

2 comments

  1. Chociaż świeczki sojowe są idealnym dodatkiem do każdego wnętrza, zwłaszcza w stylu boho czy skandynawskim, warto również zwrócić uwagę na podstawę, na której będą one stały. Jeśli kochasz DIY tak samo jak robienie świec, być może warto pomyśleć o stworzeniu własnoręcznych podstawek. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, np. z kawałków drewna, kamieni czy betonu, a ich wygląd może być łatwo dostosowany do stylu wnętrza. Podstawki nie tylko podkreślą charakter świecy, ale też zabezpieczą powierzchnię, na której świeca będzie stała. Warto również podkreślić, że naturalne świece sojowe to doskonały wybór dla osób dbających o zdrowie. W przeciwieństwie do parafinowych odpowiedników, wosk sojowy nie emituje substancji potencjalnie szkodliwych dla układu oddechowego, co czyni je idealnym wyborem do pomieszczeń, w których spędzamy dużo czasu, takich jak sypialnie czy pokoje dziecięce. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie dodatki wybrać do swoich świec, warto również pomyśleć o ziołach i korzeniach, które można dodać bezpośrednio do wosku. Nie zapomnij też o tym, że wybierając różne formy i kształty dla swoich świec, możesz wprowadzić dodatkowy element dekoracyjny do swojego wnętrza.

    Pozdrawiam,
    kaldekor.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100% naturalne kosmetyki

Wyselekcjonowana baza

14 dni na zwrot

Proste i łatwe zwroty

Wysyłka zagraniczna

Wysyłamy również zagranicę

Bezpieczne płatności

Dbamy o bezpieczeństwo