Zdrowe, piękne i lśniące włosy, stanowią swoisty atrybut kobiecości. Nic więc dziwnego, że przedstawicielki płci pięknej, poświęcają im mnóstwo uwagi i troski, jeśli chodzi o rutynę pielęgnacyjną. Olejowanie włosów coraz bardziej zyskuje na popularności. Metoda ta przynosi świetne efekty i działa cuda jeśli chodzi o kondycję oraz wygląd włosów. Regularne olejowanie sprawia, że włosy stają się bardziej wygładzone, lśniące i sypkie. Szczególnie sprawdza się w przypadku włosów wysokoporowatych, czyli puszących się i wywijających na wszystkie strony. Regularne olejowanie włosów, pomaga je okiełznać, dociążyć i zatrzymać prawidłowy stopień nawilżenia.
Olej a porowatość włosów
Dobranie odpowiedniego oleju do typu włosów, to absolutna podstawa. Rodzaj oleju, jest determinowany przez porowatość danych włosów, czyli stopień rozchylenia ich łusek. W zależności, czy włosy są niskiej, średniej czy wysokiej porowatości, wybrany olej, powinien składać się z cząsteczek o właściwym rozmiarze. Oleje roślinne, są zbudowane z kwasów tłuszczowych i to właśnie ze względu na wielkość ich cząstek, wyróżnia się oleje nasycone, jednonienasycone oraz wielonienasycone. Tylko co to oznacza w praktyce? Otóż, olej którego skład to w większości kwasy nienasycone o większej cząsteczce, tworzą swego rodzaju film na włosach o wysokiej i średniej porowatości. Dociążają i ograniczają puszenie, a także wygładzają mocniej rozchylone łuski. Natomiast oleje z przewagą kwasów nasyconych o mniejszych cząsteczkach, doprowadzą do puszenia włosów porowatych. Tego typu oleje, doskonale sprawdzą się w przypadku włosów o niskiej porowatości, gdzie z kolei oleje nienasycone, niepotrzebnie je obciążą i sprawią, że będą oklapnięte.
-
Produkt w promocjiNaturalne Serum (Olej) do Włosów Wysokoporowatych – Cztery SzpakiOriginal price was: 54,99zł.49,99złCurrent price is: 49,99zł.
-
Produkt w promocjiNaturalne Serum (Olej) do Włosów Średnioporowatych – Cztery SzpakiOriginal price was: 53,49zł.49,99złCurrent price is: 49,99zł.
-
Naturalne Serum (Olej) do Włosów Niskoporowatych – Cztery Szpaki55,99zł
Włosy niskoporowate – oleje nasycone
- Olej kokosowy
- Olej babassu
- Olej palmowy
Poza tym sprawdzą się również masła:
- Masło shea
- Masło murumuru
- Masło tucuma
- Masło mangu
- Masło kakaowe
- Masło kawowe
Włosy średnioporowate – oleje jednonienasycone
- Oliwa z oliwek
- Olej słonecznikowy
- Olej awokado
- Olej sezamowy
- Olej macadamia
- Olej arachidowy
- Olej z orzechów laskowych
- Olej z moreli
- Olej arganowy
- Olej ze słodkich migdałów
- Olej rycynowy
- Olej rokitnikowy
- Olej musztardowy
- Olej ryżowy
- Olej z pestek śliwki
- Olej kameliowy
- Olej rzepakowy
Można również spróbować działania olejów przeznaczonych do włosów wysokoporowatych.
Włosy wysokoporowate – oleje wielonienasycone
- Olej kukurydziany
- Olej z czarnuszki
- Olej z nasion maku
- Olej z ogórecznika
- Olej z wiesiołka
- Olej sojowy
- Olej lniany
- Olej z pestek dyni
- Olej z pestek moreli
- Olej z pachnotki
- Olej z orzechów włoskich
- Olej z kiełków pszenicy
- Olej z nasion chia
- Olej słonecznikowy
- Olej konopny
- Olej z pestek winogron
Nie zaszkodzi, przetestowanie olejów do włosów o średniej porowatości.
Jak olejować?
Sposobów jest kilka, wybór zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji, ilości produktów dostępnych w zanadrzu oraz czasu jaki jest do dyspozycji.
Olejowanie na sucho
Pierwsza metoda jest jednocześnie najprostsza i najszybsza, ale za to dająca mniejsze efekty i trudniejsza jeśli chodzi o zmycie oleju. Polega na nałożeniu rozprowadzonego wcześniej na dłoniach oleju, bezpośrednio na suche, rozczesane włosy. Ważne jest, aby olej nakładać równomiernie partiami, zaczynając od wysokości ucha. Nie należy olejować włosów, aż od skóry głowy.
Olejowanie na mokro
Sposób bardzo podobny do olejowania na sucho, z tą różnicą, że olej należy nałożyć na mokre, umyte włosy. Aby pozbyć się nadmiaru wody, włosy po umyciu należy odcisnąć w bawełnianą koszulkę lub papierowy ręcznik. Jest to skuteczniejsza metoda olejowania niż na sucho, ponieważ dodatkowo nawilża włosy.
Rosół – olejowanie w misce
Jest to szybsza alternatywa dla olejowania na mokro. Nie trzeba myć wcześniej włosów (chociaż to nie zaszkodzi). Wystarczy wlać do miski ciepłą wodę, która otworzy łuski włosa. Ilość wody należy dobrać „na oko” do długości włosów, tak aby całe końcówki od ucha się zanurzyły. Do wody należy dodać ok. 2 łyżki stołowe wybranego oleju, który utworzy na powierzchni „oka”, podobnie jak to wygląda w rosole. Kolejny krok to zanurzenie włosów w tak przygotowanej miksturze i odsączenie ich w bawełnianą koszulkę lub papierowy ręcznik. Wiele osób preferuje tę metodę, ze względu na bardziej równomierne rozłożenie oleju na włosach oraz krótszy czas trwania całej czynności. Jest to bardzo praktyczna metoda i nie wymaga specjalnie wprawy.
Olejowanie na podkład
Olejowanie włosów na podkład, oprócz oczywistego dostarczenia emolientów w postaci oleju, zapewnia dodatkową dawkę humektantów, za pomocą bazy nawilżającej. Podkładem może być hydrolat, żel aloesowy, żel lniany, lub mgiełka własnej roboty. Taką mgiełkę o działaniu nawilżającym, sporządza się poprzez dodanie do 1 szklanki wody, 1 łyżki stołowej miodu, erytrolu, cukru, syropu klonowego lub fruktozy. Po nałożeniu podkładu na włosy, wystarczy nałożyć olej. Olejowanie na podkład nawilżający, daje wspaniałe efekty, a dzięki zamknięciu dodatkowego nawilżenia wewnątrz włosa, zapobiegamy jego usztywnieniu.
Olejowanie na odżywkę
Olej można również aplikować na rozprowadzoną wcześniej na włosach odżywkę. Jednak w tym przypadku, zaleca się trzymanie kosmetyków maksymalnie 30 – 40 minut. Jaką odżywkę wybrać? To zależy od zamierzonego efektu i czego dane włosy potrzebują. Jeśli celem ma być wygładzenie i nawilżenie, należy wybrać odżywkę humektantową. Jeśli z kolei rezultat ma być wzmacniająco-nabłyszczający, lepiej będzie użyć odżywki lub maski proteinowej.
-
Produkt w promocjiNaturalna Odżywka do Włosów w Kostce – Cztery SzpakiOriginal price was: 41,99zł.38,99złCurrent price is: 38,99zł.
Olejowanie dwuetapowe
Jest to metoda dająca najlepsze efekty, potęgująca korzystne właściwości oleju. Polega na naolejowaniu włosów na jeden z wyżej wymienionych sposobów, a następnie zemulgowanie go przy zastosowaniu odżywki i przytrzymaniu całości przez dodatkowy czas. Najlepszą opcją jest nałożenie oleju na wcześniej zwilżone podkładem włosy. Olej można trzymać od 30 minut do kilku godzin, najlepiej wypróbować obie opcje (krótką i długą) i wybrać tę, która się lepiej sprawdzi. Następnie można włosy spłukać ciepłą wodą i nałożyć odżywkę. Płukanie włosów nie jest punktem koniecznym, równie dobrze można zaaplikować odżywkę bezpośrednio na olej. Odżywkę trzymamy 10 -15 minut. Całość następnie należy zmyć wodą, można jednocześnie umyć skórę głowy delikatnym szamponem. Cały włosowy zabieg, zapewnia doskonałe odżywienie.
Jak długo trzymać olej na włosach?
Olej dobrze jest trzymać kilka godzin, a nawet całą noc. Wyjątkiem jest metoda olejowania na odżywkę. Tutaj zaleca się nie przekraczanie czasu 30 – 40 minut, w innym wypadku można włosom zaszkodzić. Zdecydowanie najlepiej jest przetestować różne ramy czasowe, aby móc indywidualne dobrać ten optymalny. Okazuje się, że u niektórych lepiej sprawdza się krótszy czas, a u innych dłuższy.
Zmywanie oleju
Zdecydowanie najlepiej zmywa się olej poprzez zemulgowanie go przy pomocy odżywki. Wystarczy spłukać włosy dużą ilością ciepłej wody, a następie nałożyć odżywkę i delikatnie umyć nią włosy. Skórę głowy można w tym czasie umyć delikatnym szamponem. Na sam koniec całość zmywamy duża ilością wody. Jeśli zemulgowany odżywką olej, zostawi się na włosach na dłużej, to będzie to wymienione wcześniej „olejowanie dwuetapowe”. Do emulgowania, najlepiej sprawdzą się odżywki bez protein i silikonów, a z substancjami powierzchniowo czynnymi i z emolientami.
Jak często olejować włosy
Częstotliwość stosowania oleju, jest uzależniona od potrzeb włosów, zasobów czasowych i częstotliwości mycia włosów. Dobrze jest tak wpleść olejowanie w rutynę pielęgnacyjną, aby zgrało się z częstotliwością mycia. Dzięki temu, można zyskać na czasie i będzie łatwiej utrzymać regularność, która jak w przypadku każdego rodzaju pielęgnacji, jest najważniejsza w drodze po wymarzone efekty. W każdym razie, rekomenduje się aby wykonywać olejowanie włosów 1-2 razy w tygodniu. Raz w tygodniu to minimum. Można częściej niż 2 razy w tygodniu, oczywiście jeśli to służy włosom.
Korzyści olejowania włosów
Jak widać, olejowanie włosów to temat bardzo rozległy, bogaty w różne warianty i dający spore pole manewru, jeśli chodzi o możliwość dopasowania metody indywidualnie pod siebie. Olejowanie to pewnego rodzaju konserwacja włosów. Pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia i właściwej struktury włosa. Włosy na długości są bardzo narażone na zniszczenie i nie mają możliwości samoistnej regeneracji. Dlatego regularne olejowanie jest wręcz konieczne. Długotrwałe stosowanie olejów wzmacnia włosy zarówno na powierzchni jak i od wewnątrz.. Chroni końcówki przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak promieniowanie UV, działanie temperatury, obecność toksyn oraz przed utratą wilgoci. Pomaga ujarzmić włosy wysokoporowate, trudne w ułożeniu, które wymagają zdyscyplinowania.
Korzyści płynące z olejowania włosów:
- olej chroni włosy przed utratą wilgoci
- olejowanie poprawia strukturę włosów
- dzięki olejowaniu włosy są miękkie i błyszczące
- olejowanie poprawia elastyczność włosów, dzięki czemu lepiej się układają
-
Produkt w promocjiNaturalne Serum (Olej) do Włosów Wysokoporowatych – Cztery SzpakiOriginal price was: 54,99zł.49,99złCurrent price is: 49,99zł.
-
Produkt w promocjiNaturalne Serum (Olej) do Włosów Średnioporowatych – Cztery SzpakiOriginal price was: 53,49zł.49,99złCurrent price is: 49,99zł.
-
Naturalne Serum (Olej) do Włosów Niskoporowatych – Cztery Szpaki55,99zł