Masz pytania? Zadzwoń: 795 562 739

Darmowa dostawa od 199 zł

Darmowe próbki do każdego zamówienia.

Szczotkowanie skóry na sucho

Szczotkowanie skóry na sucho – co musisz wiedzieć?

Pielęgnacja skóry przybiera wiele form. Jedną z nich jest szczotkowanie skóry na sucho. Przynosi ono liczne i wymierne korzyści. Poprawia jakość krążenia krwi, gładkość skóry czy wreszcie usuwa cellulit. Poniższy artykuł skupi się na wyjaśnieniu, jakie zalety niesie za sobą ten rytuał.

Walory logistyczne i ekonomiczne

Szczotkowanie skóry na sucho jest zabiegiem bardzo prostym. Wystarczy do niego szczotka. Jednak nie może być to jakakolwiek szczotka – jej włosie musi być twarde i ostre. Jest to narzędzie tanie, a przy tym możliwe do użytkowania przez lata. Jakby było mało zalet – zabieg ten jakością swoich skutków dorównuje procedurom oferowanym przez wysokiej jakości SPA. Nie trzeba przy tym prawie nic płacić, a do tego wychodzić z domowego zacisza. Ponadto szczotkowanie z powodzeniem może zastąpić wiele domowych, ale jednak mimo wszystko droższych procedur.

Jakie korzyści przynosi zabieg?

Ze względu na swoje skutki jest on powszechnie znany w środowisku osób zajmujących się naturalną pielęgnacją skóry. Stymulacja skóry wywiera także duży wpływ na żyły i naczynia krwionośne. Dzięki masażowi szczotką stają się one lepsze w transporcie krwi. To zaś jest związane z jakością samej skóry. Rolą krwi w organizmie jest bowiem transport tlenu i składników odżywczych. Gdy skóra otrzymuje więcej takich składników, staje się jędrniejsza i piękniejsza. Z lepszym krążeniem krwi i limfy związane jest także zwalczanie cellulitu.

Zwiększona zostanie także gładkość skóry. Jej zaburzenia to głównie wina nagromadzenia się martwego naskórka. Ostre, bardzo twarde włosie szczotki skutecznie go usuwa, tworząc miejsce dla nowej, świeżej tkanki. Szczotkowanie skóry na sucho warto także rozważyć, jeśli poddaje się ją depilacji. Zabieg ten zapobiega bowiem wrastaniu nowych włosów w skórę, co często prowadzi do bardzo bolesnych stanów zapalnych. Włos bowiem jest zbyt słaby, by być w stanie przejść przez naskórek.

Procedurą tą można także uporać się z rogowaceniem okołomieszkowym. Obumarły naskórek (keratyna) gromadzi się w mieszkach włosów. To z kolei prowadzi do nieprzyjemnego wizualnie efektu przypominającego gęsią skórkę. Jak już wspomniano, zabieg usuwa niepotrzebne już komórki naskórka. W związku z tym faktem rozwiązuje wiele problemów wynikłych z jego gromadzenia.

Wreszcie zabieg jest przyjemny, o ile oczywiście prowadzi się go poprawnie. Odpręża i relaksuje, przez co warto polecić go osobom, które z różnych powodów narażone są na stres czy przemęczenie.

Jak prowadzić zabieg?

Jest to czynność o technice wymagającej pewnego opanowania. Szczotka jest twarda i ostra, zatem trzeba umieć się z nią obchodzić. Pierwsze próby przeprowadzania zabiegu mogą być nawet bolesne, jednak z czasem to minie. Po perfekcyjnym opanowaniu szczotkowanie skóry na sucho staje się przyjemne. Aby rozpocząć przygodę z tą metodą, należy działać bardzo delikatnymi ruchami. Zbytni nacisk sprawi, że zabieg będzie nie tylko nieprzyjemny, ale także nieskuteczny. Nacisk jest powiązany z kątem, pod jakim trzyma się szczotkę. Nowicjuszom rekomenduje się czterdzieści pięć stopni. W ten sposób zminimalizowane zostaje ryzyko podrażnienia skóry. Im bardziej prostopadle trzyma się szczotkę, tym proporcjonalnie większy będzie nacisk.

Wspomniano już, że zabieg jest powiązany z krążeniem krwi, a także, co ważniejsze, limfy w ludzkim organizmie. Fakt ten narzuca kierunek, w jakim należy kierować ruch szczotki. Dopuszczalne są wyłącznie ruchy w kierunku serca. Pierwszą partią ciała do masażu są nogi. Zaczyna się od ich dołu i w stronę serca powoli zmierza się ku ich wyższym regionom. Następne w kolejce do masażu są oczywiście ręce. Na brzuchu nie obowiązuje reguła ruchu w kierunku serca. Tu większość ekspertów zaleca ruchy okrężne, zgodne z kierunkiem wskazówek zegara. Jest to związane z jakością trawienia. Na piersiach także stosuje się okrężne ruchy, jednak z obowiązkowym ominięciem zbyt wrażliwych na kontakt ze szczotką brodawek.

Do pleców najlepiej zastosować osobną szczotkę, z dalece dłuższym uchwytem. Zwiększy to oczywiście wygodę prowadzenia zabiegu, a także da pewność, że każdy rejon tylnej części ciała został wyszczotkowany. Zaleca się ruchy od samego dołu pleców aż do karku, najlepiej jednym posunięciem.

Nie ma jednej, twardo zalecanej częstotliwości szczotkowania. Jednak ogólną regułą jest częste prowadzenie zabiegu. Nieregularność przyniesie efekty skromne lub nawet żadne. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by robić to nawet codziennie. Najlepszą porą na szczotkowanie skóry na sucho jest czas bezpośrednio przed myciem się. W ten sposób od razu po zabiegu z ciała zostanie zmyty pozostały na nim martwy naskórek.

Czas poświęcony każdej partii ciała jest kwestią indywidualną. Jest rzeczą oczywistą, że każda z nich otrzyma inny priorytet w pielęgnacji. Przykładowo – osoby z dużymi ilościami cellulitu i/lub też rozstępami będą zapewne najbardziej zainteresowane szczotkowaniem pośladków. Z kolei osoby dotknięte rogowaceniem okołomieszkowym więcej czasu poświęcą (kosztem np. pośladków) skórze owłosionej. Natomiast osoby borykające się z komplikacjami krążeniowymi chętniej zwrócą uwagę na problematyczne okolice. Mimo priorytetów czasowych warto jednak w jakimkolwiek stopniu szczotkować każdy kawałek swojego ciała.

Dbanie o szczotkę do zabiegu

Podczas zabiegu bardzo ważna jest higiena. Jeśli pod naskórek przedostanie się brud czy drobnoustroje, konsekwencje mogą być bolesne. Dlatego warto regularnie myć swoją szczotkę. Popularnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po preparaty alkoholowe. Wynika to oczywiście z chemicznych właściwości wysoko stężonego alkoholu. Jest on zabójczy dla zdecydowanej większości wirusów czy bakterii. Po opłukaniu szczotki alkoholem kładzie się ją włosiem do dołu i czeka aż do całkowitego wyschnięcia.

Alternatywą jest umycie szczotki mydłem lub nawet swoim żelem pod prysznic. Tu także kładzie się ją włosiem w dół do wyschnięcia. Warto jednak uwzględnić parametry techniczne swojej szczotki. Jeśli jest impregnowana, nie ma przeciwwskazań do mycia. Jednak brak impregnacji sprawia, że woda może być bardzo niebezpieczna dla szczotki. Zaleca się jej mycie co najmniej raz w tygodniu. Po każdym zabiegu zaleca się także wytrzepanie swojej szczotki. Nieuchronnie zgromadzi się bowiem na niej martwy naskórek, nieraz w dużych ilościach.

Kiedy nie robić zabiegu?

Mimo wszystkich cudownych zalet szczotkowanie skóry na sucho nie jest dla każdego. Głównym przeciwwskazaniem do zabiegu będą przede wszystkim wszelkie rany, gojące się blizny czy stany zapalne na skórze. Szczotkowanie mogłoby doprowadzić do odnowienia się urazów i konieczności rozpoczęcia gojenia od nowa. Także łuszczyca uniemożliwia przeprowadzenie tej procedury. Podobnie będzie z pękającymi naczynkami czy skórą o ponadprzeciętnej wrażliwości. W tym szczególnym przypadku warto przedyskutować to zagadnienie z dermatologiem. Może on przykładowo zdecydować się na zalecenie szczotkowania na mokro. Ta metoda dużo łagodniej obchodzi się z delikatną skórą. Można w takim wypadku rozważyć kupno szczotki o mniejszej twardości włosia.

Ciąża sama w sobie nie oznacza, że nie wolno się szczotkować. Jednak niektóre komplikacje w jej przebiegu mogą przekładać się na stan tkanki skórnej kobiety. Dla zwiększenia bezpieczeństwa zalecana jest konsultacja medyczna. Położna lub lekarz rozwieją wszelkie wątpliwości na tym polu. Jednak ogólna zasada jest jedna. Ciężarne kobiety powinny podczas szczotkowania bezwzględnie omijać brzuch i jego najbliższe okolice. Mogłoby to zaszkodzić bowiem rozwijającemu się dziecku. Powszechną rekomendacją będzie także stosowanie szczotek o nieco miększym włosiu. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczotkowania dla ciężarnych jest zdiagnozowane ryzyko poronienia ciąży.

Jak zmaksymalizować korzyści z zabiegu?

Szczotkowanie skóry na sucho samo w sobie jest genialnym i zadowalającym zabiegiem. Jednak część osób może być zainteresowana wyciągnięciem z procedury maksymalnych korzyści dla siebie. Dlatego po samym szczotkowaniu można rozważyć sięgnięcie po peelingi, np. te przeciw cellulitowi i rozstępom. Dopełnią one dzieła i pozwolą uzyskać piorunujące efekty. Dla osób, które z powyższych powodów nie są w stanie szczotkować skóry mogą być one zamiennikiem tej procedury. Co prawda droższym, jednakże o analogicznej skuteczności pielęgnacyjnej.

Konieczne jest także umycie całego ciała po szczotkowaniu. Jego celem jest zwalczenie obumarłego naskórka. Nie ma więc sensu, by zalegał on godzinami na ciele, razem z dodatkowymi zanieczyszczeniami. Brak umycia się po zabiegu może znacząco zredukować jego cudowne skutki.

Podsumowanie

Jak widać, dla zdecydowanej większości osób szczotkowanie skóry na sucho przyniesie wielkie korzyści przy niemal zerowym koszcie. Jeśli to możliwe, należy włączyć ten zabieg do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Docenią je zarówno osoby o ograniczonym budżecie, jak i te zainteresowane komfortem logistycznym czy codziennym dbaniem o swoją skórę. Zapewniamy, że prawidłowe prowadzenie zabiegu nie przyniesie rozczarowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100% naturalne kosmetyki

Wyselekcjonowana baza

14 dni na zwrot

Proste i łatwe zwroty

Wysyłka zagraniczna

Wysyłamy również zagranicę

Bezpieczne płatności

Dbamy o bezpieczeństwo