Masz pytania? Zadzwoń: 795 562 739

Darmowa dostawa od 199 zł

Darmowe próbki do każdego zamówienia.

Certyfikaty

Nie ma jednego systemu, który określałby normy dla ekologicznych kosmetyków. Jednostki, które mają największe znaczenie jak Soil Association, przygotowują standardy dla firm z Wielkiej Brytanii, ICEA dla przedsiębiorstw włoskich a Cosmebio dla francuskich. W Niemczech najbardziej popularnym certyfikatem jest BDIH, a we Francji ECOCERT, który ma także zasięg międzynarodowy. Certyfikat EcoLogo jest najbardziej rygorystycznym systemem certyfikacji, powstałym w Kanadzie i najbardziej popularnym w Ameryce Północnej.

Z kolei Natrue to coraz bardziej popularny w Europie, schemat certyfikacyjny dla kosmetyków naturalnych, który dostarcza wspólne logo dla wszystkich produktów (obecnie certyfikat posiada około 1400 produktów). Jego popularność ogranicza się przede wszystkim do krajów niemieckojęzycznych.

Soil Association to wiodąca organizacja certyfikująca, która ustala najwyższe na świecie normy dla produktów organicznych. W swojej ocenie pod uwagę bierze zawartość składników organicznych, biodegradowalność oraz niedopuszczalność stosowania toksycznych substancji chemicznych.

Wymagania jakie firma musi spełnić, aby otrzymać certyfikat Soil Association

  •  udowodnić pochodzenie ekologiczne każdego pojedynczego składnika    organicznego
  •  złożyć do zatwierdzenia wszystkie formuły nowych produktów oraz ich  znakowanie
  •  udowodnić, że nieorganiczny składnik nie jest modyfikowany genetycznie i nie    występuje w jakości organicznej
  •  używać maksymalną liczbę składników organicznych, produkt oznaczony logo  Soil Association musi zawierać przynajmniej 95% składników organicznych
  •  w przypadku, gdy produkt zawiera ponad 70% składników organicznych może  być certyfikowany przez Soil Association, gdy firma określa dokładnie na  opakowaniu proporcje składników organicznych
  •  dostarczyć obszerną informację na temat bezpieczeństwa i ekologiczności  wszystkich składników nieorganicznych

Ecocert – to certyfikująca instytucja międzynarodowa z główną siedzibą we Francji. Od 2002 roku kontroluje jakość kosmetyków ekologicznych. Ecocert posiada dwa oznaczenia: „kosmetyk naturalny” i „kosmetyk naturalny i organiczny”. Skąd dwa oznaczenia? Otóż, kosmetyk naturalny nie musi być organiczny. Z kolei kosmetyk organiczny zawsze jest naturalny. Oznaczony przez Ecocert kosmetyk naturalny musi zawierać przynajmniej 50% surowców naturalnych pochodzących z kontrolowanych upraw ekologicznych. Natomiast naturalny i organiczny kosmetyk tych surowców zawiera minimum 95%.



Ponadto Ecocert zakazuje:

– stosowania surowców modyfikowanych genetycznie

– testowania produktu końcowego na zwierzętach

– stosowania syntetycznych substancji zapachowych i barwiących

– stosowania sztucznych tłuszczy, olejów, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej

– używania emulgatorów PEG

– radioaktywnego naświetlania w celu odkażenia surowców lub gotowych kosmetyków.



Dozwolone jest pozyskiwanie surowców pochodzenia zwierzęcego, np. mleko, miód, lanolina, gdy odbywa się to bez szkody dla zwierząt. Jako konserwanty Ecocert dopuszcza m.in. następujące substancje: kwas benzoesowy, kwas mrówkowy, kwas sorbinowy, salicylowy i ich sole.

Cosmebio – określa standardy dla naturalnych i organicznych kosmetyków. Daje jasne i przejrzyste informacje na temat składników i procesów produkcji kosmetyków ekologicznych. Posiada dwa oznaczenia „bio” i „eko”. Kosmetyki z tymi oznaczeniami muszą zawierać przynajmniej 95% składników naturalnego pochodzenia. Dla „bio” przynajmniej 95% składników roślinnych musi być wyhodowanych na plantacjach organicznych, natomiast dla kosmetyków „eko” 50% musi mieć pochodzenie organiczne.

Karta Cosmebio zezwala na użycie w minimalnej ilości syntetycznych substancji, które nie są dostępne w postaci naturalnej (składniki te muszą spełniać bardzo wąskie wymagania, tzw. listy pozytywnej, wykluczającej stosowanie PEG, silikonów, pochodnych przemysłu petrochemicznego).

Oprócz tego firma nie może używać substancji z roślin modyfikowanych genetycznie, syntetycznych zapachów, barwników. Procesy produkcji muszą być przyjazne dla środowiska, opakowania kosmetyków muszą podlegać biodegradacji i nadawać się do recyklingu. Niedopuszczalne jest także testowanie kosmetyków na zwierzętach.

Na wszystkich opakowaniach musi być jasno oznaczony procent składników naturalnych i ekologicznych.

BDIH – Kontrollierte Natur-Kosmetik to zrzeszenie niemieckich firm przemysłowych i handlowych, zajmujących się produkcją naturalnych preparatów leczniczych, makro-mikroelementów wywodzących się z czysto naturalnych substancji, towarów pochodzenia naturalnego oraz naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych

Kryteria BDIH przyznawania certyfikatu dla kosmetyków naturalnych:

– zastosowane surowce roślinne pochodzą z kontrolowanych – biologicznych upraw lub z kontrolowanych „dzikich zbiorów”.

– użycie surowców zwierzęcych jest dozwolone tylko, jeśli są one pozyskane od zwierząt żyjących np. wełna owcza, możliwie z ekologicznych hodowli. Wyjątek stanowią: chitosan, carmin, jedwab.

– użycie soli nieorganicznych i surowców mineralnych dozwolone jest tylko w nielicznych wyjątkach.

– do produkcji kosmetyków naturalnych można, lecz tylko z ograniczeniem, stosować takie surowce, jak np. emulgatory i tensydy uzyskiwane metodą fizyczną lub bio-technologiczną z następujących substancji naturalnych: tłuszcze, oleje i wosk, lecytyna, lanolina, sacharydy, proteiny i lipoproteiny.

– mikrobiologiczną czystość produktów zapewniają przede wszystkim naturalne systemy konserwujące. Dopuszczalne są również określone naturalno-podobne substancje konserwujące, które muszą być wówczas wykazane w składzie.

– niedozwolona jest sterylizacja surowców organicznych i produktów kosmetycznych w drodze radioaktywnego naświetlania

– jasno sformułowane sposoby produkcji zgodne z prawami natury, docelowe uświadamianie konsumentów, całkowita rezygnacja z doświadczeń nad zwierzętami i manipulacji genetycznej, a także ekologiczna tolerancja w odniesieniu do surowców, sposobów produkcji, wyrobów gotowych i zbytu kosmetyków naturalnych

– nie stosuje się żadnych syntetycznych barwników, syntetycznych substancji zapachowych, silikonu, parafiny i żadnych produktów pochodzących z ropy naftowej

– zastosowanie naturalnych substancji zapachowych reguluje francuska normatywa „Matieres premieres aromatique d’origin naturelle NFT 75-006”

-stosowanie opakowań ekologicznych i łatwo ulegających rozkładowi

Stosowanie się do powyższych kryteriów jest ściśle kontrolowane przez Niezależny Instytut Kontroli.

NaTrue to symbol międzynarodowej jednostki certyfikującej, założonej w 2007 roku w Brukseli przez 6 producentów europejskich marek kosmetyków naturalnych: Logocos, Laverana, Primavera, Santaverde, Wala, Weleda. Celem Na true jest, aby jedno logo widniało na wszystkich kosmetykach. Każdy producent kosmetyków naturalnych może wystąpić do NaTrue o certyfikację, jednak warunkiem stosowania któregokolwiek ze znaków NaTrue konieczne jest certyfikowanie minimum 75% wszystkich produktów danej marki.

Istnieją 3 stopnie certyfikacji NaTrue dla kosmetyków naturalnych i organicznych:

Logo NaTrue i jedna gwiazdka: dla kosmetyku naturalnego, w którego kompozycji znajdują się niemal wyłącznie składniki naturalne lub pochodzenia naturalnego, odpowiadające surowym wymaganiom organizacji NaTrue. Przy recepturowaniu kosmetyków naturalnych stosować można jedynie wodę i surowce, odpowiadające trzem grupom – substancje naturalne, identyczne z naturalnymi i niemal naturalne.

Logo NaTrue i dwie gwiazdki: dla kosmetyku naturalnego ze składnikami bio – musi spełniać wymagania stawiane kosmetykom naturalnym, a ponadto w swoim składzie musi zawierać min. 15% substancji naturalnych nie modyfikowanych chemicznie oraz max. 15% substancji niemal naturalnych. Dodatkowo przynajmniej 70% składników naturalnych roślinnych zawartych w kosmetyku musi pochodzić z upraw biologicznych i/lub z kontrolowanego dzikiego zbioru, zgodnych z kryteriami przepisów ekologicznych Unii Europejskiej – EC 834/2007.

Logo NaTrue i trzy gwiazdki: dla kosmetyku organicznego – musi spełniać wymagania stawiane kosmetykom naturalnym, a ponadto w swoim składzie musi zawierać min. 20% substancji naturalnych nie modyfikowanych chemicznie oraz max. 15% substancji niemal naturalnych. Dodatkowo przynajmniej 95% składników naturalnych roślinnych zawartych w kosmetyku musi pochodzić z upraw biologicznych i/lub z kontrolowanego dzikiego zbioru, zgodnych z kryteriami przepisów ekologicznych Unii Europejskiej – EC 834/2007 (kryteria tego znaku są także podobne do aktualnych wymogów Ecocert lub Cosmébio).

The Vegan Society

Stworzony w 1944 Vegan Society jest prawdziwym międzynarodowym wegańskim standardem.

Czym się zajmuje Vegan Society? 

Vegan Society ma charakter edukacyjny, jest organizacją, która promuje i wspiera wegański tryb życia.

Dyrektor Naczelny organizaji  utrzymuje kontakt z instytucjami rządowymi i przesyła odpowiedzi do dokumentów konsultacyjnych na tematy takie jak: etykietowanie żywności, zmian klimatycznych, wyżywienia i globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

Towarzystwo Vegan Society publikuje także kwartalnik The Vegan a także wiele książek. Pismo wysyłane jest do wszystkich członków organizacji i jest sprzedawany w niektórych sklepach ze zdrową żywnością.


Misją Vegan Society jest także współpraca z dziennikarzami, tak aby promować pozytywne wzmianki o korzyściach płynących z życia wegańskiego.


Jednym z naczelnych celi stowarzyszenia jest promowanie weganizmu i walka mająca na celu zmniejszenie cierpienia ludzi i zwierząt i szkód środowiskowych poprzez znaczący, spokojny i rzeczowy dialog z osobami i organizacjami.


Certyfikat FSC jest znakiem potwierdzającym spełnienie najwyższych światowych standardów odpowiedzialnej gospodarki leśnej. 

Logo FSC jest zastrzeżonym znakiem odpowiedzialnego leśnictwa. Umieszczone na produkcie oznacza, że surowiec leśny (drzewny i niedrzewny) użyty do jego produkcji, pochodzi z lasów zarządzanych zgodnie ze standardami prawidłowej gospodarki leśnej FSC. 

Logo FSC można znaleźć na surowcach i produktach wykonanych w przedsiębiorstwach przemysłu drzewnego lub papierniczego, które wdrożyły w swoich zakładach standardy Kontroli Pochodzenia Produktu FSC (w skrócie CoC) oraz pozytywnie przeszły audyt akredytowanej jednostki certyfikującej. (cyt. za stroną FSC.org). 

Kosmetyki z certyfikatem ICEA umożliwiają klientom wybór bezpiecznych, zdrowych, naturalnych produktów, przyjaznych dla środowiska. Mają one jasne, określone zasady:

– kosmetyki nie są testowane na zwierzętach

– firmy nie mogą używać substancji z roślin modyfikowanych genetycznie

– zabrania się, żeby kosmetyki z certyfikatem ICEA promieniowały jonizująco

– stosuje się, gdy tylko to możliwe certyfikowane ekologicznie składniki

– kosmetyki nie zawierają szkodliwych substancji, syntetycznych składników chemicznych, parabenów, pochodnych ropy naftowej itp.

Europejski znak potwierdzający fakt, iż dany produkt kosmetyczny nie był testowany na zwierzętach.

Nie wspierajmy okrucieństwa – wybierajmy kosmetyki, które nie były testowane na zwierzętach.

Global Organic Textile Standard (GOTS) jest uznawany za wiodący standard przetwarzania wyrobów włókienniczych wykonanych z włókien organicznych na całym świecie. Definiuje on wysoki poziom kryteriów środowiskowych w całym łańcuchu dostaw organicznych tkanin, jak również wymaga przestrzegania kryteriów socjalnych

Tylko wyroby włókiennicze, które zawierają co najmniej 70% włókien organicznych mogą zostać certyfikowane zgodnie z zasadami GOTS. Wszystkie składniki chemiczne, barwniki i środki pomocnicze muszą spełniać pewne kryteria ekologiczne i toksykologiczne. Także wybór akcesoriów jest ograniczony do sfery aspektów ekologicznych.

100% naturalne kosmetyki

Wyselekcjonowana baza

14 dni na zwrot

Proste i łatwe zwroty

Wysyłka zagraniczna

Wysyłamy również zagranicę

Bezpieczne płatności

Dbamy o bezpieczeństwo