Masz pytania? Zadzwoń: 795 562 739

Darmowa dostawa od 199 zł

Darmowe próbki do każdego zamówienia.

Mydło szare – czym jest i co je wyróżnia?

Szare mydło było jednym z pierwszych mydeł jakie się pojawiły. Z czasem zostało wyparte przez nowsze receptury i odeszły w zapomnienie. Jednak ostatnimi czasy popularność szarego mydła rośnie za sprawą jego unikalnych właściwości. Jakich? Przekonaj się sama!

Które mydło to mydło szare?

Mydła powstają w reakcji ługów z tłuszczami. Z chemicznego punktu widzenia są to sole wyższych kwasów karboksylowych i metali. Właśnie tych ostatnich dotyczy podział. Najczęściej spotykane współcześnie są mydła sodowe. Są one dość twarde i niezbyt chętnie rozpływają się w wodzie. Natomiast mydło szare to inaczej mydło potasowe. Jest bardziej miękkie i łatwiej poddaje się działaniu wody. Jego nazwa jest nieco myląca. Szare mydło ma raczej barwę żółtą. Wyrabia się je z naturalnych składników. Warto pamiętać, że pod nazwą „mydło szare” sprzedawane są dość często mydła sodowe, ale z solami potasowymi w składzie można znaleźć w naszym sklepie MadamNatura.pl. Chcąc rozpoznać „właściwe” szare mydło należy zwrócić uwagę na skład. Znajdziemy w nim potasowe sole kwasów tłuszczowych (potassium palmate, linoleate lub olivate), glicerynę, kwasy karboksylowe i chlorek sodu. Nie dodaje się do niego substancji barwiących ani zapachowych. Z tego powodu jego woń jest bardzo słaba, a dla niektórych niewyczuwalna. Sama kostka szarego mydła nie prezentuje się imponująco. Jednak wyróżnia ją jej szczególne działanie. 

Szare mydło działa bakteriobójczo

Posiada właściwości antybakteryjne porównywalne z mydłami produkowanymi specjalnie z myślą o zabijaniu drobnoustrojów. Przewaga mydła szarego leży w prostocie. Jest równie skuteczne, jednak nie zawiera dodatkowych substancji, które mogłyby mieć zły wpływ na zdrowie. W związku z tym mydło szare świetnie nadaje się nie tylko do mycia rąk ale też twarzy. Sprawdza się ono jako pomoc w walce z trądzikiem. Z powodzeniem można umyć nim również całe ciało i włosy. Otwiera ono łuski włosów, co ułatwia wchłanianie się substancji odżywczych. Według niektórych doniesień przyspiesza nawet ich wzrost. Trzeba jednak pamiętać, że przy częstym myciu skóry i włosów szarym mydłem mogą one być nieco przesuszone i dlatego wymagają dodatkowego nawilżenia.

Jest hipoalergiczne

Hipoalergicznymi nazywamy substancje i produkty, które mają mniejsze szanse na spowodowanie reakcji alergicznej niż inne. Mydło szare zalicza się do tego grona. Dzięki temu dobrze sprawdzi się u osób z przetłuszczającą się skórą oraz u nadwrażliwych. Ponownie należy przypomnieć, aby dodatkowo nawilżać skórę po kuracji szarym mydłem. Mydło w płynie hipoalergiczne znajdziesz również u nas.

Nadaje się do golenia

Szare mydło daje duże ilości gładkiej piany, która ułatwia golenie. Dzięki bakteriobójczym właściwościom po goleniu rzadziej występują podrażnienia. Skóra pozostaje gładka, miękka i przyjemna w dotyku.

Łagodzi rany i przyspiesza regenerację

Przemywanie różnego rodzaju ran – w tym pooperacyjnych – roztworem szarego mydła przyspiesza ich gojenie. Jego działanie chwalą sobie też osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry. Jest pomocne w walce z różnego rodzaju wypryskami, ropiejącymi ranami i skaleczeniami. Zaleca się je nawet świeżo upieczonym mamom do mycia okolic nadwyrężonych podczas porodu. Dzięki swojej łagodności nadaje się również do rutynowej higieny intymnej.

Pomaga w regeneracji uszkodzonych stawów

Szare mydło jest w stanie przyspieszyć naprawę stłuczonych, zwichniętych, skręconych i nadwyrężonych stawów. Ponadto zmniejsza opuchliznę i obrzęk. Wystarczy chore miejsce nacierać wodą z szarym mydłem lub obłożyć kompresem z takim roztworem.

Szare mydło świetnie wywabia plamy

Przy jego użyciu można łatwo pozbyć się trudnych do usunięcia zabrudzeń. Niektóre plamy wystarczy namoczyć, natrzeć szarym mydłem i wypłukać aby zniknęły na zawsze. Można też użyć szarego mydła rozpuszczonego w gorącej wodzie do prania wielu ubrań na raz. Trzeba go tylko wlać do bębna pralki.

Myje nie tylko tkaniny

Szare mydło nadaje się też do czyszczenia ścian, nawet z zaschniętego tłuszczu. Można nim także umyć wykładziny, terakotę i linoleum. Roztwór wodny szarego mydła możesz też wykorzystać zamiast detergentów do mycia mebli. 

Chroni rośliny doniczkowe

Jeśli rozpuścisz w litrze wody 20 dag szarego mydła uzyskasz skuteczny środek do walki ze szkodnikami. Regularne spryskiwanie liści i ziemi w doniczkach pozwala uchronić rośliny przed mszycami, kędziorkami, tarcznikami i wełniakami.

Jest ogólnodostępne

Zakup szarego mydła nie jest dużym wydatkiem. Na rynku pojawia się coraz więcej wysokiej jakości naturalnych mydeł w niskiej cenie. Można nawet pokusić się o jego samodzielną produkcję. Jest ona prosta a składniki nietrudne do zdobycia. Da nam za to absolutną kontrolę nad składem. W tym momencie warto napomknąć, że mydło szare jest całkowicie wegańskie.

Przepis na domowe mydło szare

Będziesz potrzebować kilku akcesoriów, które uczynią produkcję mydła bezpieczną. Pamiętaj, żeby przeprowadzać ją z dala od dzieci i zwierząt. Wyposaż się w:

  • wagę
  • termometr
  • blender
  • szklane lub drewniane mieszadełko
  • garnek
  • rękawiczki ochronne
  • okulary ochronne
  • fartuch (ewentualnie długie ubrania, do których nie czujesz sentymentu)
  • szklane naczynia (w żadnym wypadku aluminiowe lub wykonane z cynku – wejdą w reakcję chemiczną z wodorotlenkiem potasu)

Natomiast składnikami, których potrzebujesz są:

  • Litr oliwy z oliwek
  • 180 g wodorotlenku potasu (KOH)
  • 355 ml wody destylowanej
  • Twoje własne dodatki. Mogą to być np.  suszone kwiaty lub olejki eteryczne.

Przygotowanie

Załóż fartuch, okulary i rękawice. To nie żart, będziesz pracować ze żrącą substancją. Do szklanego naczynia wlej wodę i stopniowo dodawaj wodorotlenek potasu. W tej kolejności, nie odwrotnie. Podczas rozpuszczania mieszaj roztwór. Zauważysz, że intensywnie się nagrzewa. Pozostaw go do lekkiego przestygnięcia. Wlej oliwę z oliwek do garnka i podgrzej do około 60 stopni. Gdy roztwór wodorotlenku sodu również osiągnie taką temperaturę wlej go ostrożnie do garnka, mieszając zawartość łyżką. Nie podgrzewaj mieszanki zbyt mocno, ponieważ może pryskać. W tym momencie możesz również dodać własne dodatki. Mieszaj przez pewien czas, do uzyskania konsystencji budyniu. Pozostaw garnek na małym ogniu na 2-3 godziny, co jakiś czas mieszając. Od długości podgrzewania zależy czas, jakiego będzie potrzebowało mydło do samodzielnego „przepracowania”, czyli do czasu aż składniki całkowicie przereagują. Im więcej czasu spędzi na ogniu, tym szybciej będzie gotowe. Podczas mieszania substancja może zacząć się rozdzielać na dwie frakcje. Frakcję górną będzie stanowić głównie gliceryna. Możesz się jej pozbyć, ale warto mieszać dalej razem z nią, ponieważ jako składnik mydła świetnie nawilża. Po wymieszaniu odstaw mydło na kilka godzin w ciepłe miejsce. Po dwóch dniach powinno być gotowe do użycia. Możesz określić to na podstawie pH. Dla samego roztworu wodorotlenku potasu będzie wynosić aż 14, z czasem zacznie spadać do 10 lub 8. pH ustalisz używając papierków lakmusowych, pH-metru lub, jak nakazuje tradycja, językiem. Jeśli po dotknięciu koniuszkiem języka mydła poczujesz pieczenie to znak, że musisz jeszcze trochę poczekać. Gotowe mydło będzie gęste i maziste, o konsystencji zbliżonej do marmolady.

Podsumowanie

Mydło szare przeżywa obecnie swego rodzaju renesans. Będąc na zakupach warto się za nim rozejrzeć. Zwykle nie kosztuje wiele, a jest naprawdę uniwersalnym środkiem zarówno do codziennej higieny jak i w gospodarstwie domowym. Natomiast jego domowa produkcja daje wiele satysfakcji. Zdecydowanie mydło szare jest czymś godnym uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100% naturalne kosmetyki

Wyselekcjonowana baza

14 dni na zwrot

Proste i łatwe zwroty

Wysyłka zagraniczna

Wysyłamy również zagranicę

Bezpieczne płatności

Dbamy o bezpieczeństwo